ASISTENCE PŘI STUDIU POSKYTOVANÁ STUDENTY

Asistence je spravována Centrem Carolina a provádí ji studenti UK, kteří za to dostávají odměnu formou stipendia. Může to být váš spolužák, může to být student z jiného oboru nebo z jiné fakulty.

Mezi poskytovanými službami (pro neslyšící a nedoslýchavé studenty) je asi nejčastější zápis. O něm více viz zde. Dále to může být například doučování, jazyková podpora či cokoli budete mít v doporučení ve funkční diagnostice a bude vhodné pro studentskou „asistenci“.

Databáze

Pokud budete tuto službu chtít využívat, budete zaregistrovaní v databázi asistence Centra Carolina jako klient. Váš spolužák či jiný student bude zaregistrovaný v té samé databázi, ale jako asistent. V databázi budete každý měsíc potvrzovat počty hodin, které váš „asistent“ strávil nad prací. Hodiny do tabulky obvykle zapisuje on, vy si pouze přečtete jeho výkaz a potvrdíte.

Podrobnější popis, jak se zaregistrovat, ať už jako klient, nebo jako asistent, naleznete na webu Centra Carolina zde.

Pozn.: U služby zápis přes tuto asistenci probíhá vykazování u studentů oboru Jazyky a komunikace neslyšících/ČNES jinak než u ostatních oborů. Více informací studentům JKN/ČNES sdělí koordinátorka Mgr. Petra Slánská Bímová.

Jak to pak vypadá po první registraci databázi?

Vás, jako klienta služby, osloví přímo Centrum Carolina, dostavíte se do UK Pointu, podepíšete smlouvu, pracovníci s vámi pravděpodobně ještě proberou, jak byste si asistenci představovali, a máte na celé studium vystaráno.

Asistent se musí po dohodě s vámi Centru Carolina přihlásit sám. Následně je též povolán, aby podepsal smlouvu.

V databázi je také možné hledat asistenty, kteří jsou tam již zaregistrovaní a čekají, až je někdo osloví. Toho využívají třeba nevidomí studenti, kteří potřebují průvodce.

Nejčastější otázky

Jak si najít asistenta-studenta?
Záleží na typu služby. Zápisy obvykle studentovi provádí jeho spolužák či spolužáci, kteří též dochází na výuku, kterou potřebuje zapisovat. Je samozřejmě ale možné, aby mu zápis vytvářel jiný student. Pokud byste potřebovali doučování, byl by ideální student ze stejného oboru, ale vyššího ročníku, který daný předmět již absolvoval. Je to ale na domluvě. Klidně to může být student ze stejného ročníku nebo student jiného oboru, rozumí-li obsahu předmětu a je schopen vás ho doučit. Spolužáky či jiné studenty můžete oslovit, seznámit je s touto službou a zeptat se, zda by neměli zájem. Toto také může po domluvě s vámi udělat i kontaktní osoba, vedoucí oboru atd. (obvykle se rozešle studentům informace a nebo se vytipují studenti, kterým se rozešle mail).

Můžete se také podívat na seznam volných asistentů v databázi, zda tam není někdo, kdo by se vám hodil.

Kolik dostává asistent-student za tuto asistenci zaplaceno?
Pro aktuální částku za hodinu se doporučujeme podívat na web Centra Carolina, konkrétně na tuto stránku: https://centrumcarolina.cuni.cz/CC-141.html (viz dole pod nadpisem Chci se zapojit jako asistent/asistentka, bod č. 3).

Jak dlouho trvá proces registrace do databáze mé a mého asistenta? Kdy budu moci tuto službu využívat?
Proces registrace netrvá nijak dlouho, nicméně službu můžete využívat v podstatě hned, jakmile se vy i váš „asistent“, tedy spolužák nebo jiný student zaregistrujete a dohodnete se.