O štítu a návody

INFORMACE O ŠTÍTECH

Jak budou vypadat?

Překlad do ČZJ

Štíty, které dostanete od Centra Carolina, budou vypadat podobně jako na obrázcích níže. Plastové části mohou být různě barevné. Některé štíty budou mít elastický pásek (viz obr. vlevo), jiné plastový (obr. vpravo).

Štíty Centrum Carolina dodává rozložené a zabalené, aby nedošlo k jejich kontaminaci, bude je proto potřeba před používáním zkompletovat. Tento proces není nijak náročný a netrvá dlouho, je však potřeba myslet na to, že před kompletací je nutné mít vydesinfikovanou pracovní plochu a čisté ruce (příp. rukavice).

Tip: Doporučujeme předem si ověřit, zda dostanete štíty již zkompletované, nebo bude potřeba ještě před zkouškou/výukou atd. části štítů dát dohromady.

Návody na složení štítu

Překlad do ČZJ

Všechny štíty, které dostanete, jsou vyrobeny dle modelu od firmy Průša.

Podrobný návod na sestavení naleznete na této webové stránce: NÁVOD NA KOMPLETACI (PRŮŠA)

Pokud byste potřebovali zkrácený návod, který byste si mohli vytisknout a dávat ho se štíty svým studentům a zaměstnancům, příp. někam pověsit, zde je PDF verze: NÁVOD NA KOMPLETACI PDF (PRŮŠA)

Máte-li raději „pohyblivé návody“, níže je videonávod (pro sdílení klikněte na tři bílé tečky v pravém horním rohu videa):

Pozn.: pokud jste obdrželi štíty s plastovým úchytem, není třeba řešit nasazování elastické pásky.

DESINFEKCE

Základní informace a doporučení

Překlad do ČZJ

  • Na štíty nelze použít jakoukoli dostupnou desinfekci – aby byla účinná, měla by být i „virucidní“ (neměla by být účinná pouze na bakterie a plísně).
  • Každá desinfekce by měla mít na etiketě „návod k použití“ (délka ponoru štítu, poměry pro ředění s vodou nemusí být u všech typů desinfekce stejné).
    Pozn.: U všech desinfekcí, které se musí ředit s vodou, je potřeba se držet doporučeného poměru (měl by být vždy uveden na etiketě); neplatí zde „čím vyšší koncentrace, tím účinnější“.
  • Při desinfekci je potřeba se z bezpečnostních důvodů chovat tak, jako kdyby byl štít kontaminovaný (tj. používat ochranné prostředky, důsledně oddělovat použité štíty od ostatních atd.).
  • Aby byla desinfekce opravdu důkladná, je ideální před desinfekcí štít rozebrat na části.
  • Další důležité informace o desinfekci štítů (včetně doporučených i nedoporučených metod) naleznete zde.

Upozornění: ethanol (alkohol) je účinná a velmi používaná desinfekce, avšak její účinnost výrazně klesá při koncentraci vyšší než 80%! (používat max. 80%)

Od Centra Carolina dostanete se štíty vždy i desinfekci (zde je ke stažení bezpečnostní listnávod k použití a potvrzení od výrobce o efektivitě dezinfekce proti virům typu koronavirus (vyžádáno firmou BRIMI.cz)).

Tip: Domluvte se, prosím, se svou kontaktní osobou (příp. osobou, od které štít dostanete) i na tom, jak budete štít desinfikovat. Měli byste dostat také desinfekci, příp. mít možnost si svůj štít někde desinfikovat.

Každá osoba měla mít „svůj štít“ – štíty by se neměly sdílet mezi více lidmi.

Překlad do ČZJ