Automatický přepis

Pokud není simultánní přepisovatel dostupný nebo nastanou neočekávané situace (např. potřebuji přepis již za dvě hodiny), je na VŠ v nouzových případech možno použít i tzv. automatický přepis, tedy přepis vytvořený „robotem“.

Je však třeba počítat s tím, že ačkoli jsou dnešní aplikace s umělou inteligencí již na velmi slušné úrovni, stále nejsou dokonalé, v přepisu se mohou vyskytovat chyby, nesrozumitelné věty (obzvlášť u odborných témat, kde se objevují termíny nebo jména, které robot nezná).

Pozn.: pokud budete potřebovat spíše vytvořit titulky k videomateriálu, přejděte na tento odkaz.

Nejlepší výsledky pro češtinu zatím poskytují aplikace Okamžitý přepis, Group Transcribe a webová stránka Webcaptioner.com (všechny platformy vychází z totožného systému převodu mluveného slova na text). Obdobné výsledky mají i další aplikace, které jsou již však placené. V případě zájmu (např. pokud potřebujete spíše placený program) poskytneme informace o konkrétních firmách, jejichž přepis jsme vyzkoušeli.

Aby však byl automatický přepis kvalitní, je potřeba zajistit i kvalitní vstup zvuku do zařízení, ve kterém probíhá převod do textu pomocí některé z aplikací. Ke vstupu zvuku více níže.

Skupinový přepis

Pokud na výuce bude hovořit více osob (např. diskuzní část výuky, seminář), je pro tyto účely vhodná pouze aplikace Group Transcribe, která umožňuje automatické přepisování mluvy od více mluvčích. Má to však řadu omezení, více informací naleznete zde:

AUTOMATICKÝ PŘEPIS PRO POČÍTAČE (s OS Windows nebo macOS)

WEB CAPTIONER

https://webcaptioner.com/captioner

 • zdarma bez omezení
 • obsahuje češtinu
 • pozor: funguje pouze v prohlížeči Chrome
 • nefunguje na mobilních zařízeních s OS Android ani iOS, pro Androidy existuje aplikace Okamžitý přepis, která má pro převod řeči do textu stejný základ jako Webcaptioner

Jak na Webcaptioner?

Stačí si jen na PC spustit výše uvedený odkaz (nutno v prohlížeči Chrome) a kliknout vpravo dole na žluté tlačítko „START CAPTIONING“.

Někdy bude potřeba nastavit jazyk nebo velikost písma. Podrobnější návod na používání a nastavení Webcaptioneru (jazyky, velikost písma, barva pozadí atd.) najdete zde: https://neslysicivyukanadalku.ff.cuni.cz/navod-webcaptioner/

Pokud potřebujete přepis např. na videokonferenci, stačí si spustit komunikační platformu (např. ZOOM), zmenšit okénko na jednu část monitoru, poté si otevřít Webaptioner.com a webový prohlížeč též zmenšit. Videonávod naleznete níže.

Videonávod – jak to udělat s okny na PC

AUTOMATICKÝ PŘEPIS PRO ANDROID (telefony a tablety)

OKAMŽITÝ PŘEPIS

https://play.google.com/store/apps/

 • zdarma bez omezení
 • obsahuje češtinu
 • funguje pouze na Androidu (a je to přímo aplikace pro přepis, nikoli webová stránka, tzn. na mobilech a tabletech se bude lépe ovládat)

AUTOMATICKÝ PŘEPIS PRO iOS (iPhony a iPady)

GROUP TRANSCRIBE

https://apps.apple.com/us/app/group-transcribe/id1527145885

 • zdarma bez omezení
 • obsahuje češtinu
 • funguje (zatím) pouze na iPhonech a iPadech
 • kvalita přepisu shodná jako v aplikaci Okamžitý přepis na Androidech (pokud nemáte externí mikrofon, budou iPhony a iPady díky typu interních mikrofonů o chlup lepší)
 • je možno použít i u „skupinového přepisu“ (viz část níže)

POZNÁMKY

https://apps.apple.com/cz/app/pozn%C3%A1mky/id1110145109?l=cs

 • nativní aplikace (měla by být už ve vašem zařízení)
 • obsahuje češtinu
 • není vytvořena pro automatický přepis, lze ale využít hlasového diktování
 • zdarma bez omezení
 • s kvalitním mikrofonem poslouží relativně dobře
  (ve ztížených podmínkách je vhodnější Group Transcribe)

Postup:

 • otevřete si aplikaci
 • na klávesnici kliknete na ikonku mikrofonu a zařízení umístíte blíže k mluvčímu

Stejným způsobem lze využít i jiné aplikace (kde se vám zobrazí klávesnice), např. aplikace Překladač nebo nějaká chatovací aplikace. Poznámky mají jen tu výhodu, že přepis si lze poté snadno uložit.

SKUPINOVÝ PŘEPIS (zatím pouze pro iPhony a iPady)

GROUP TRANSCRIBE

https://apps.apple.com/us/app/group-transcribe/id1527145885

 • zdarma bez omezení
 • obsahuje češtinu
 • funguje (zatím) pouze na iPhonech a iPadech všichni účastníci tedy musí mít tato zařízení
 • návod a tipy na použití tohoto automatické přepisu ve výuce naleznete zde:

MIKROFON

Aby však mohla aplikace kvalitně přepisovat, je potřeba, aby do ní přicházel kvalitní zvuk.

Většina dnešních smartphonů má z principu již kvalitní mikrofony, zde proto s přepisem nebývá problém. Jen je potřeba, aby vzdálenost telefonu od mluvčího nebyla velká (mikrofony v telefonech jsou konstruovány primárně na běžné hovory, tzn. na velmi krátkou vzdálenost mezi mluvčím a mikrofonem).

U tabletů to bývá často horší, proto je mnohdy lepší k tabletu zakoupit kvalitní externí mikrofon (ideálně na bezdrátové připojení, aby se mohl mikrofon více přiblížit k mluvčímu). Existují různé typy mikrofonů (např. kulový, směrový atd.) – pro každou ze studijních situací se hodí určité typy mikrofonů.

Tablet s kulovým mikrofonem

Mikrofon pro automatický přepis na online výuce nebo přepis videozáznamů na PC

Pokud budete potřebovat automatický přepis na online výuce, která bude probíhat např. přes platformu ZOOM (tedy mluvčí již hovoří do mikrofonů PC), velmi se v této situaci osvědčuje tzv. virtuální mikrofon.

Bez virtuálního mikrofonu bude totiž zvuk mluvčího nejprve vycházet „ven“ z vašeho PC a ten bude zpět snímán mikrofonem zpět do PC. Tím dochází ke zkreslení zvuku, zvláště pokud byste byli na rušnějším místě.

(I zde však platí, že pokud bude vyučující hovořit do kvalitního externího mikrofonu, bude přepis (s vaším virtuálním mikrofonem) lepší než když by hovořil pouze do mikrofonu svého PC. Je potřeba to ale vyzkoušet – některé PC mají zabudovaný celkem kvalitní mikrofon, který může být dostačující.)

Tento mikrofon také využijete pro automatický přepis videozáznamu v PC.

SDÍLENÍ DISPLEJE TELEFONU

Při používání této aplikace se vám někdy může hodit možnost sdílení displeje telefonu / tabletu na monitor PC nebo notebooku.

Aplikací pro tyto účely je více, velmi dobře funguje např. AirDroid (https://web.airdroid.com/).