Přehled aktualit


ZOOM: AUTOMATICKÉ TITULKY NOVĚ I V ČEŠTINĚ
2. 4.
Komunikační platforma ZOOM po mnoha měsících testování spustila automatické titulky i v češtině. Před každým textem je zobrazena ikonka mluvčího, což velmi usnadňuje orientaci. Titulky je však potřeba nejprve povolit v nastavení na webu (ještě před první schůzkou). Návod naleznete kliknutím na fotografii vlevo.


SKUPINOVÝ AUTOMATICKÝ PŘEPIS
5. 3.
Jablíčkáři se dočkali! Společnost Microsoft vytvořila pro iPady a iPhony novou aplikaci pro automatický přepis – Group Transcribe. Kvalita přepisu této aplikace je srovnatelná s již dostupnými aplikacemi pro PC a Androidy. Group Transcribe v sobě skrývá jeden bonus, který se někdy může hodit do výuky: umožňuje přepis skupinové konverzace, kde každý účastník hovoří do svého zařízení. Přepis každého mluvčího je tak díky tomu kvalitní, navíc je každý mluvčí v přepisu pojmenován.
Má to však jeden háček, více informací naleznete kliknutím na obrázek vlevo.


NOVÝ TIP NA SPECIÁLNÍ FONENDOSKOP
3. 1.
Dostali jsme od studenta všeobecného lékařství nový tip na fonendoskop, který je vhodný i pro neslyšící a nedoslýchavé zdravotníky. Lze si na něm nastavit zesílení zvuku, propojit ho se sluchadly / kochleárním implantátem nebo pro poslech použít klasická sluchátka. K dispozici je také aplikace pro zobrazení grafického záznamu. Jedná se o fonendoskop Eco DUO. Více informací o tomto fonendoskopu (i dalších) naleznete v článku (kliknutím na nadpis nebo obrázek vlevo).


GENERÁTOR CITACÍ NA UKAŽ
19. 7.
Léto je v plném proudu. Někteří možná chytají bronz u moře, jiní šlapou v horách či ve stínu pod stromem čtou Pottera (a už ani raději nepočítají po kolikáté). Jsou ale mezi námi tací, co v těchto dnech rychle dopisují poslední řádky do bakalářských či diplomových prací (a nebo řádky teprve vytváří). Pokud patříte k poslední skupině a trochu nestíháte: Víte, že UKAŽ má v sobě zabudovaný generátor citací? Více kliknutím na fotografii vlevo.


PRŮVODCE STUDIEM SE SPECIÁLNÍMI POTŘEBAMI I V ČZJ
28. 6.
Centrum Carolina nedávno zveřejnilo brožurku Průvodce studiem se speciálními potřebami na UK.
Naleznete v ní například informace o poskytovaných službách, o tom, co vše je potřeba pro evidenci atd. Průvodce byl nyní přeložen i do ČZJ a je volně ke stažení (k dispozici je verze s QR kódy pro tisk a verze s odkazy).
Více informací naleznete kliknutím na obrázek vlevo.


TIPY K PREZENČNÍ VÝUCE
9. 6.
Na web byly přidány informace a tipy k prezenční výuce, ve které je přítomen neslyšící či nedoslýchavý student využívající některou ze služeb. Najdete v nich i možnosti alternativních řešení (např. co dělat, pokud se nepodaří sehnat přepisovatele).
Tipy pro vyučující jsou k nalezení v rubrice Vyučující (viz lišta). K tipům pro studenty se dostanete též přes lištu nebo kliknutím na screen vlevo.


NA UK S ASISTENCÍ (fotoreport)
1. 6. (1. 5.)
Centrum Carolina ve spolupráci s Asistencí, o.p.s pořádalo v pátek 13. 5. v Kampusu Hybernská akci Na UK s Asistencí. Část programu byla věnována i službám pro neslyšící a nedoslýchavé studenty a ukázce automatického přepisu. Na webu Centra Carolina byl zveřejněn krátký fotoreport z akce. Fotoreport naleznete kliknutím na fotografii vlevo.


ROZHOVOR S VOJTĚCHEM SRDEČNÝM NA UK FORU
7. 3.
Na UK Fóru vyšel rozhovor se studentem Matematicko-fyzikální fakulty Vojtěchem Srdečným – o studiu, sluchadlech i automatickém přepisu, jehož systém v rámci svého studia vylepšuje. Rozhovor naleznete kliknutím na obrázek.


MIKROFONY
15. 2.
Někdy nastanou situace, kdy se na výuku nepodaří sehnat přepisovatele nebo tlumočníka. Lze ji řešit např. automatickým přepisem nebo zpětným přepisem/překladem ze záznamu. Aby však byl přepis nebo záznam kvalitní, je potřeba zvolit vhodný mikrofon. Více informací naleznete kliknutím na obrázek.

2021


VIRTUÁLNÍ MIKROFON (pro automatický přepis)
20. 12.
Používáte Webcaptioner a chcete mít kvalitnější přepis? Zkuste tzv. virtuální mikrofon! Na web byly přidány návody pro Win i macOS. (chci vědět víc)


PŘEVOD PDF DO WORDU: JEDNODUŠE A ZDARMA
10. 12.
Často se ptáte, zda toto lze udělat (aniž byste museli kupovat program, který toto umí, nebo chodit na podivné, mnohdy zavirované stránky. Dobrá zpráva: Jde to! (číst dále)


DEEPL TRANSLATOR
3. 12.
Online překladač, jehož výstupy jsou kvalitnější než překlady od velkých společností jako Google nebo Microsoft. Od března nabízí i češtinu. (zjistit více)


PREZENČNÍ VÝUKA S RESPIRÁTORY
5. 11.
Vzhledem ke zhorušující se epidemické situaci se na některých katedrách / fakultách UK začalo vyučovat prezenčně s ochranou úst. Zatím není možné mít místo respirátorů štíty. Možnosti alternativního řešení nalzenete zde (rozcestník níže).


KRÁTKÉ VIDEOSPOTY S NESLYŠÍCÍMI PROFESIONÁLY
15. 11.
Učitel, tatér, praktický lékař, pedolog, policista, umělec, pivovarník, univerzitní profesor… Krátké videospoty s neslyšícími či nedoslýchavými pracovníky v USA o výběru školy, studiu, práci, o komunikaci, snech (ve ZJ i s anglickými titulky): zde.


DUŠEVNÍ ZDRAVÍ STUDENTŮ NA VŠ: INFOGRAFIKA OD NEVYPUSŤ DUŠI
12. 10.
Zápisy předmětů, nové tváře, prezentace, skripta… Zimní semestr je v plném proudu.
Jak při něm zůstat v duševní pohodě? Mrkněte s námi na tipy od Nevypusť duši i na místa, na která se můžete obrátit a komunikovat psanou češtinou nebo v ČZJ. Odkaz zde.

ZOOM: AUTOMATICKÉ TITULKY (zatím pouze v AJ)
4. 7.
Do nové aktualizace ZOOM byly přidány automatické titulky. Tato možnost je zatím pouze v angličtině (ale třeba se bude hodit pro výuku nebo přednášku v AJ). Titulky může spustit autor „meetingu“ (např. vyučující), studenti mohou o titulky požádat. Tato možnost je dostupná pouze v placené verzi ZOOM. Návod naleznete zde.
PRAKTICKÁ VÝUKA ATD. + ZKUŠENOST STUDENTKY
11. 5.
Od dubna 2021 jsou všichni v budovách VŠ povinni nosit respirátory. Použití štítů letos bohužel zatím povoleno není. Možnosti řešení jsou nastíněny zde. Jedna studentka FF UK se s námi také podělila o svou zkušenost se simultánním přepisem na praktické výuce (odkaz zde, sekce Zkušenosti). Studentce velmi děkujeme!
VYCHYTÁVKY PRO ŘEŠENÍ MOŽNÝCH KOMUNIKAČNÍCH BARIÉR
3. 5.
Pokud přemýšlíte, jak vyřešit na praxi komunikaci s pacienty či klienty nebo kolegy, třeba nalezente inspiraci v této části rozhovoru s neslyšící zdravotnicí z USA, která v něm představuje své „vychytávky“.
FONENDOSKOPY PRO NESLYŠÍCÍ A NEDOSLÝCHAVÉ STUDENTY NEBO ZDRAVOTNÍKY
22. 4.
Díky neustálému vývoji v oblasti techniky se stává řada pracovních pomůcek dostupných i pro neslyšící a nedoslýchavé odborníky. Pozadu nezůstaly ani fonendoskopy. Zde je jejich přehled, součástí je i viderozhovor se studentkou 3. LF UK, která jeden takový fonendoskop používá.
NESLYŠÍCÍ A NEDOSLÝCHAVÍ LÉKAŘI Z CELÉHO SVĚTA
30. 3.
Na oslavu dnešního Dne lékařů připravila dvojice zdravotníků z Deaf Scrubs video, kde se vám představí někteří neslyšící a nedoslýchaví lékaři z celého světa. Video najdete zde.
GOOGLE HANGOUTS VS. GOOGLE MEET
19. 3.
„Jaký je rozdíl mezi Hangouts a Google Meet? Stojí za to přejít?“ Tato otázka se v poslední době na NaNUKu objevuje poměrně často. Zde je proto přehled základních (a pro neslyšící a nedoslýchavé studenty nebo pedagogy nejdůležitějších) rozdílů mezi oběma platformami.

Citace PRO jako doplněk do prohlížeče (návod v ČZJ)
26. 2.
Slíbené představení citačních manažerů je tu. Dnes začneme tím nejjednodušším – doplňkem, který si můžete stáhnout do prohlížeče. Může se hodit zejména v případech, kdy potřebujete do své práce rychle vložit jen pár knih, ze kterých jste citovali. Návod zde.
První týden nového semestru: 3 nejčastější otázky
20. 2.
Máme za sebou první týden nového semestru. Víte, jaké byly tři nejčastější otázky, které přišly (od studentů nebo od vyučujících) na NaNUK?
Třeba se budou odpovědi hodit i vám! Otázky s odpověďmi najdete zde.
OBS Studio – streamování a nahrávání obrazovky z PC
26. 1.
Potřebujete promítat video, prezentaci… a k tomu občas přidat text či obrázek nebo na chvíli prezentaci jedním kliknutím posunout jinam, zmenšit, aniž byste museli cokoli vypínat, přepínat…?
Třeba vám přijde vhod OBS Studio! Více informací najdete zde.
Rozhovory s oceněnou studentkou
13. 1.
V časopise Forum vyšel rozhovor se studentkou Kateřinou Holubovou, která získala cenu ministra školství. Na konci článku naleznete ještě jeden rozhovor, tentokrát v českém znakovém jazyce (titulky jsou ve videu). Odkaz zde.
DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ NA UK – informace pro neslyšící a nedoslýchavé návštěvníky
8. 1.
Vybíráte si VŠ nebo obor, který byste studovali? Na Univerzitě Karlově právě probíhají Dny otevřených dveří!
Informace pro neslyšící a nedoslýchavé návštěvníky ohledně tlumočení, přepisu, příp. videochatu naleznete ve videu (v ČZJ s titulky) zde.

RESPIRÁTORY NA VŠ: ZMĚNA MIMOŘÁDNÉHO OPATŘENÍ
15. 6.
Dobrá zpráva pro všechny, kteří řeší průhledné respirátory, přepisy atd.: Došlo ke změně mimořádného opatření, ke kterému se již vyjádřila UK. V tuto chvíli vás bude asi nejvíce zajímat, že již nemusí mít nasazený respirátor vyučující a student při zkoušce, pokud jsou od sebe vzdáleni min. 2 metry. Respirátor též nemusí mít nasazený vyučující při výuce a studenti, pokud sedí (v lavicích atd.). Více informací zde.
NESLYŠÍCÍ A NEDOSLÝCHAVÉ ZDRAVOTNÍ SESTRY A BRATŘI
6. 5.
Pamatujete na video s neslyšícími a nedoslýchavými lékaři, které v březnu vytvořila AMPHL (Deaf Scrubs) ke Dni lékařů?
Teď je tu Týden zdravotních sester a bratrů a s ním další video!
ZOOM: NOVÁ AKTUALIZACE
28. 4.
Platforma ZOOM přišla s novou aktualizací. Byly v ní přidány nové reakce (mnoho reakcí) v tlačítku „Reactions“.
A to nejdůležitější především pro vyučující, kteří na ZOOMu sdílí se studenty své soubory: nově je možno zvětšovat okénka i při počtu účastníků menším než 6! Videoukázka zde.
PANELOVÁ DISKUZE „TO BE A UNIVERSITY PROFESSOR“
19. 4.
V sobotu 24. 4. se bude konat online panelová diskuze neslyšících profesorů. Akci pořádá Evropská unie neslyšících studentů (EDSU) a bude probíhat na platformě ZOOM s živým vysíláním na Facebooku. Více informací naleznete zde.
WORKSHOP: AKADEMICKÉ PSANÍ
1. 4.
Evropská unie neslyšících studentů (EDSU) pořádá online workshop zaměřený na akademické psaní. Je určen studentům bakalářského nebo magisterského studia, kteří píší odbornou práci. Workshop bude probíhat v angličtině a mezinárodním znakovém systému. Více informací a registrace zde.
AUTOMATICKÉ TITULKY V AJ U VŠECH VIDEÍ NA INTERNETU
25. 3.
V prohlížeči Chrome na počítačích s OS Windows a v mobilních telefonech a tabletech s OS Android si můžete u všech videí na internetu pustit titulky. Ukázky, videonávod i obrázkový návod je zde.
Nová aktualizace ZOOMu – změna (pro vyučující)
1. 2.
V nové aktualizaci ZOOM (1. 2. 2021) došlo k několika drobným změnám. Nejdůležitější změna se týká vyučujících, kteří na začátku výuky neslyšícím studentům povolují funkci Multi-pin. Více informací najdete zde.
ZOOM: zvětšování okének během sdílení + jedna důležitá informace
5. 3.
Měli jste také občas potíže s malými okénky účastníků, která nešla zvětšovat, když jste něco sdíleli? Pak je toto video pro vás!
Více zde.
Indukční smyčky v posluchárnách 3. LF UK
24. 2.
Tři největší posluchárny 3. LF UK (Sylabova, Burianova a Jonášova) byly v lednu vybaveny indukčními smyčkami. Více informací v článku na UK Foru zde.
JAK ZVLÁDNOUT ZKOUŠKOVÉ – rozhovor s psycholožkou Centra Carolina UK v ČZJ
19. 1.
Jak naplánovat zkouškové? Je stres normální? Jak s ním pracovat? Je lepší před zkouškou se jít pořádně vyspat, nebo využít noční čas k opakování? Na vaše dotazy odpovídá v ČZJ neslyšící psycholožka z Centra Carolina, PhDr. Marie Bendová. Videorozhovor (v ČZJ s titulky) najdete zde.

2020

ROZHOVOR S KRISTÝNOU ŠIMRALOVOU
28. 12.
Na UK Pointu vyšel rozhovor s Kristýnou Šimralovou, studentkou 2. ročníku Psychologie a 3. ročníku ČNES (dnes Jazyky a komunikace neslyšících) na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která se v dobách pandemie rozhodla šít roušky s okénky pro neslyšící. Číst dále
AKADEMICKÉ PSANÍ PRO NESLYŠÍCÍ STUDENTY A VĚDCE
(report a přihláška)
20. 11.
V lednu 2020 se v Norsku konal mezinárodní workshop zaměřený na akademické psaní pro neslyšící studenty a vědce. Organizátoři na webu Acadeafic zveřejnili krátký report… číst dále
ROZHOVOR S NESLYŠÍCÍMI PHD. STUDENTKAMI Z FRANCIE, ANGLIE A ČR
5. 12.
Evropská unie neslyšících studentů (EDSU) připravuje streamovaný rozhovor se třemi neslyšícími studentkami ze třech různých zemí, které studují doktorandský program. Rozhovor proběhne v mezinárodním znakovém… Číst dále

VYBÍRÁTE SI VŠ?
28. 11.
Dnes probíhá projekt Na Karlovku online, kde vám univerzita představí možnosti studia na jednotlivých fakultách. K dispozici bude i online chat v ČZJ. Číst dále

21. 10. – PŘEHLED NÁVODŮ
Na web Výuka na dálku byl přidán přehled všech vytvořených návodů. Odkaz zde.

18. 10. – FB STRÁNKA NaNUKu
Byla založena veřejná facebooková stránka s aktualizacemi. Odkaz zde.

5. 10. – Tlumočník ČZJ na online výuce:
tipy, jak nastavit ZOOM. Zjistit více.

4. 10. – VÝKLAD + PŘEKLAD DO ČZJ V JEDNOM VIDEU
Byl sepsán návod, jak vytvořit videozáznam, kde by na jedné polovině byl vyučující vykládající látku a na druhé straně tlumočník ČZJ. Zjistit více.

30. 9. – NOVÉ MOŽNOSTI ZOOMU
ZOOM se zaměřil na přístupnost „meetingů“ pro osoby se specifickými potřebami. Pro neslyšící a nedoslýchavé uživatele představil několik vylepšení. Zjistit více.

24. 9. – TIPY OD ÚJKN
Když vyučující plánuje „výuku na dálku“, musí myslet na mnoho věcí – také na to, jak zařídit, aby zvolená forma výuky[…] číst dále

23. 9. – AKTUALITY NA WEBU UK BYLY PŘELOŽENY DO ČZJ
Stránka s aktualitami na webu Univerzity Karlovy byla přeložena do českého znakového jazyka. Videa s překladem jsou umístěna dole v poznámkách pod čarou. (odkaz na aktuality)