Přehled aktualit

PRAKTICKÁ VÝUKA ATD. + ZKUŠENOST STUDENTKY
11. 5.
Od dubna 2021 jsou všichni v budovách VŠ povinni nosit respirátory. Použití štítů letos bohužel zatím povoleno není. Možnosti řešení jsou nastíněny zde. Jedna studentka FF UK se s námi také podělila o svou zkušenost se simultánním přepisem na praktické výuce (odkaz zde, sekce Zkušenosti). Studentce velmi děkujeme!
VYCHYTÁVKY PRO ŘEŠENÍ MOŽNÝCH KOMUNIKAČNÍCH BARIÉR
3. 5.
Pokud přemýšlíte, jak vyřešit na praxi komunikaci s pacienty či klienty nebo kolegy, třeba nalezente inspiraci v této části rozhovoru s neslyšící zdravotnicí z USA, která v něm představuje své „vychytávky“.
FONENDOSKOPY PRO NESLYŠÍCÍ A NEDOSLÝCHAVÉ STUDENTY NEBO ZDRAVOTNÍKY
22. 4.
Díky neustálému vývoji v oblasti techniky se stává řada pracovních pomůcek dostupných i pro neslyšící a nedoslýchavé odborníky. Pozadu nezůstaly ani fonendoskopy. Zde je jejich přehled, součástí je i viderozhovor se studentkou 3. LF UK, která jeden takový fonendoskop používá.
NESLYŠÍCÍ A NEDOSLÝCHAVÍ LÉKAŘI Z CELÉHO SVĚTA
30. 3.
Na oslavu dnešního Dne lékařů připravila dvojice zdravotníků z Deaf Scrubs video, kde se vám představí někteří neslyšící a nedoslýchaví lékaři z celého světa. Video najdete zde.
GOOGLE HANGOUTS VS. GOOGLE MEET
19. 3.
„Jaký je rozdíl mezi Hangouts a Google Meet? Stojí za to přejít?“ Tato otázka se v poslední době na NaNUKu objevuje poměrně často. Zde je proto přehled základních (a pro neslyšící a nedoslýchavé studenty nebo pedagogy nejdůležitějších) rozdílů mezi oběma platformami.

Citace PRO jako doplněk do prohlížeče (návod v ČZJ)
26. 2.
Slíbené představení citačních manažerů je tu. Dnes začneme tím nejjednodušším – doplňkem, který si můžete stáhnout do prohlížeče. Může se hodit zejména v případech, kdy potřebujete do své práce rychle vložit jen pár knih, ze kterých jste citovali. Návod zde.
První týden nového semestru: 3 nejčastější otázky
20. 2.
Máme za sebou první týden nového semestru. Víte, jaké byly tři nejčastější otázky, které přišly (od studentů nebo od vyučujících) na NaNUK?
Třeba se budou odpovědi hodit i vám! Otázky s odpověďmi najdete zde.
OBS Studio – streamování a nahrávání obrazovky z PC
26. 1.
Potřebujete promítat video, prezentaci… a k tomu občas přidat text či obrázek nebo na chvíli prezentaci jedním kliknutím posunout jinam, zmenšit, aniž byste museli cokoli vypínat, přepínat…?
Třeba vám přijde vhod OBS Studio! Více informací najdete zde.
Rozhovory s oceněnou studentkou
13. 1.
V časopise Forum vyšel rozhovor se studentkou Kateřinou Holubovou, která získala cenu ministra školství. Na konci článku naleznete ještě jeden rozhovor, tentokrát v českém znakovém jazyce (titulky jsou ve videu). Odkaz zde.
DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ NA UK – informace pro neslyšící a nedoslýchavé návštěvníky
8. 1.
Vybíráte si VŠ nebo obor, který byste studovali? Na Univerzitě Karlově právě probíhají Dny otevřených dveří!
Informace pro neslyšící a nedoslýchavé návštěvníky ohledně tlumočení, přepisu, příp. videochatu naleznete ve videu (v ČZJ s titulky) zde.

NESLYŠÍCÍ A NEDOSLÝCHAVÉ ZDRAVOTNÍ SESTRY A BRATŘI
6. 5.
Pamatujete na video s neslyšícími a nedoslýchavými lékaři, které v březnu vytvořila AMPHL (Deaf Scrubs) ke Dni lékařů?
Teď je tu Týden zdravotních sester a bratrů a s ním další video!
ZOOM: NOVÁ AKTUALIZACE
28. 4.
Platforma ZOOM přišla s novou aktualizací. Byly v ní přidány nové reakce (mnoho reakcí) v tlačítku „Reactions“.
A to nejdůležitější především pro vyučující, kteří na ZOOMu sdílí se studenty své soubory: nově je možno zvětšovat okénka i při počtu účastníků menším než 6! Videoukázka zde.
PANELOVÁ DISKUZE „TO BE A UNIVERSITY PROFESSOR“
19. 4.
V sobotu 24. 4. se bude konat online panelová diskuze neslyšících profesorů. Akci pořádá Evropská unie neslyšících studentů (EDSU) a bude probíhat na platformě ZOOM s živým vysíláním na Facebooku. Více informací naleznete zde.
WORKSHOP: AKADEMICKÉ PSANÍ
1. 4.
Evropská unie neslyšících studentů (EDSU) pořádá online workshop zaměřený na akademické psaní. Je určen studentům bakalářského nebo magisterského studia, kteří píší odbornou práci. Workshop bude probíhat v angličtině a mezinárodním znakovém systému. Více informací a registrace zde.
AUTOMATICKÉ TITULKY V AJ U VŠECH VIDEÍ NA INTERNETU
25. 3.
V prohlížeči Chrome na počítačích s OS Windows a v mobilních telefonech a tabletech s OS Android si můžete u všech videí na internetu pustit titulky. Ukázky, videonávod i obrázkový návod je zde.
Nová aktualizace ZOOMu – změna (pro vyučující)
1. 2.
V nové aktualizaci ZOOM (1. 2. 2021) došlo k několika drobným změnám. Nejdůležitější změna se týká vyučujících, kteří na začátku výuky neslyšícím studentům povolují funkci Multi-pin. Více informací najdete zde.
ZOOM: zvětšování okének během sdílení + jedna důležitá informace
5. 3.
Měli jste také občas potíže s malými okénky účastníků, která nešla zvětšovat, když jste něco sdíleli? Pak je toto video pro vás!
Více zde.
Indukční smyčky v posluchárnách 3. LF UK
24. 2.
Tři největší posluchárny 3. LF UK (Sylabova, Burianova a Jonášova) byly v lednu vybaveny indukčními smyčkami. Více informací v článku na UK Foru zde.
JAK ZVLÁDNOUT ZKOUŠKOVÉ – rozhovor s psycholožkou Centra Carolina UK v ČZJ
19. 1.
Jak naplánovat zkouškové? Je stres normální? Jak s ním pracovat? Je lepší před zkouškou se jít pořádně vyspat, nebo využít noční čas k opakování? Na vaše dotazy odpovídá v ČZJ neslyšící psycholožka z Centra Carolina, PhDr. Marie Bendová. Videorozhovor (v ČZJ s titulky) najdete zde.

2020

ROZHOVOR S KRISTÝNOU ŠIMRALOVOU
28. 12.
Na UK Pointu vyšel rozhovor s Kristýnou Šimralovou, studentkou 2. ročníku Psychologie a 3. ročníku ČNES (dnes Jazyky a komunikace neslyšících) na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která se v dobách pandemie rozhodla šít roušky s okénky pro neslyšící. Číst dále
AKADEMICKÉ PSANÍ PRO NESLYŠÍCÍ STUDENTY A VĚDCE
(report a přihláška)
20. 11.
V lednu 2020 se v Norsku konal mezinárodní workshop zaměřený na akademické psaní pro neslyšící studenty a vědce. Organizátoři na webu Acadeafic zveřejnili krátký report… číst dále
ROZHOVOR S NESLYŠÍCÍMI PHD. STUDENTKAMI Z FRANCIE, ANGLIE A ČR
5. 12.
Evropská unie neslyšících studentů (EDSU) připravuje streamovaný rozhovor se třemi neslyšícími studentkami ze třech různých zemí, které studují doktorandský program. Rozhovor proběhne v mezinárodním znakovém… Číst dále

VYBÍRÁTE SI VŠ?
28. 11.
Dnes probíhá projekt Na Karlovku online, kde vám univerzita představí možnosti studia na jednotlivých fakultách. K dispozici bude i online chat v ČZJ. Číst dále

21. 10. – PŘEHLED NÁVODŮ
Na web Výuka na dálku byl přidán přehled všech vytvořených návodů. Odkaz zde.

18. 10. – FB STRÁNKA NaNUKu
Byla založena veřejná facebooková stránka s aktualizacemi. Odkaz zde.

5. 10. – Tlumočník ČZJ na online výuce:
tipy, jak nastavit ZOOM. Zjistit více.

4. 10. – VÝKLAD + PŘEKLAD DO ČZJ V JEDNOM VIDEU
Byl sepsán návod, jak vytvořit videozáznam, kde by na jedné polovině byl vyučující vykládající látku a na druhé straně tlumočník ČZJ. Zjistit více.

30. 9. – NOVÉ MOŽNOSTI ZOOMU
ZOOM se zaměřil na přístupnost „meetingů“ pro osoby se specifickými potřebami. Pro neslyšící a nedoslýchavé uživatele představil několik vylepšení. Zjistit více.

24. 9. – TIPY OD ÚJKN
Když vyučující plánuje „výuku na dálku“, musí myslet na mnoho věcí – také na to, jak zařídit, aby zvolená forma výuky[…] číst dále

23. 9. – AKTUALITY NA WEBU UK BYLY PŘELOŽENY DO ČZJ
Stránka s aktualitami na webu Univerzity Karlovy byla přeložena do českého znakového jazyka. Videa s překladem jsou umístěna dole v poznámkách pod čarou. (odkaz na aktuality)